Lausanne Marathon 2000

1. Lausanne. OM.rekord výška.jpgOd roku 2000 jsem pod hlavičkou Sportovní cestovní kanceláře Sequoia organizoval zájezdy pro běžecké nadšence a společně jsme jezdili po Evropě, účastnili jsme se velkých běžeckých akcí a poznávali zajímavé lokality. V říjnu roku 2000 jsme se vydali do Lausanne a přilehlé oblasti Ženevského jezera. Protože každý ze zájezdů měl i svůj poznávací program, prohlédli jsem si zajímavá místa v Lausanne i jeho okolí. Viděli jsme si například lausanneské Olympijské muzeum. Vybavuji si, že kromě zajímavých exponátů, mne nejvíce zaujaly dvě doskočiště s laťkou umístěnou ve výšce tehdejšího světového rekordu. Byla to výška 245 cm, světový rekord Javiera Sotomayora ve skoku vysokém, který je mimochodem platný dodnes a výška 614 cm Sergeje Bubky ve skoku o tyči. Obě výšky se mi zdály nesmírně vysoké a neuvěřitelné, že by jejich překonání mohlo být v lidských možnostech.

2. Lausanne.OM.skupina.jpgMoc se mi líbila poklidná atmosféra měst při Ženevském jezeře s parky s květinovými záhony a palmami či pobřežní promenádou. Navštívili jsme festivalové Montreux se sochou Freddie Mercuryho, městečko Vevey se sochou Charlese Chaplina a hrad Chillon s krásnou polohou na břehu jezera a horami v pozadí.

Po prohlídce okolních památek jsme se již soustředili na samotný závod. Byl to můj třetí maraton v pořadí, a tak bylo mým hlavním cílem překonání svého osobního rekordu, který v té době byl 2:44:57. Protože jsem se cítil v dobré formě a měl jsem kvalitně natrénováno, věřil jsem, že je to v mých možnostech. Trať maratonu startovala ve Vevey, vedla podél jezera a cíl měla v Lausanne poblíž Olympijského muzea. Během závodu se otevíraly krásné výhledy na jezero, vinice na stráních nad jezerem i na městečka rozmístěná podél trati.

6. Vevey.start LM.jpgJá jsem se zpočátku závodu cítil velmi dobře, a přestože byla trať trochu kopcovitá, dosažené mezičasy mne opravňovaly pomýšlet na nový osobní rekord. Maratonské závody jsou však nepředvídatelné a téměř vždy se o úspěchu či neúspěchu rozhoduje v poslední třetině běhu. Ta mi bohužel nevyšla podle mých představ. Udělal jsem chybu, že jsem si na cca 30. km vzal energetický gel, který způsobil překyselení žaludku a nepříjemné pocity v něm. Musel jsem trochu zpomalit a v kombinaci s náročným profilem trasy byl tak výsledný čas o něco málo za mým očekáváním. Přesto jsem si dokázal zlepšit osobní rekord na 2:43:09. Doběhl jsem na 21. místě absolutně a 8. v kategorii.

Na tento výlet velmi rád vzpomínám. Na krásnou přírodu, zajímavé památky i pohodovou atmosféru v parcích a na promenádách na březích Ženevského jezera.

 

3. Lausanne.katedrála.jpg 4. Lausanne.OV.jpg 5. Lausanne.socha u OV.jpg 7. Lausanne.cíl LM.jpg 8. Lausanne.cíl LM a časomíra.jpg 9. Montreux.socha FM.jpg 10. Chillon.jpg

Výsledky:

Marathon

1. Tefay Eticha Etiopie 2:16:24,8
20. Roman Sladký ČR 2:43:09,0
225. Stanislav Pípal ČR 3:10:54,7
490. Josef Straka ČR 3:27:06,2


Půlmaraton

 1. Patrick Gruetter Švýcarsko 1:09:42,4 
 53. Karel Ganaj ČR  1:19:47,9
 225. Stanislav Petříček ČR 1:30:54,7
 245. Milan Čečil  ČR 1:31:39,9 
Hlavní menu

Facebook icon

Sledujte nás na
Facebooku