Petřínská rozhledna

Zeptáte-li se lidí v České republice, jakou rozhlednu si vybaví jako první, nejčastější odpovědí bude určitě Petřínská rozhledna. Tato nejznámější česká rozhledna byla postavena v roce 1891 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy. Jako místo pro její výstavbu byl vybrán Petřínský vrch s krásným výhledem na téměř celé osídlení Prahy.

rozhledna I.jpg

Podnět k výstavbě rozhledny vzešel od zakladatelů Klubu českých turistů Dr.Viléma Kurze a arch. Vratislava Pasovského. Za vzor pro její návrh posloužila i slavná Eiffelova rozhledna v Paříži. 
rozhledna II.jpg

Stavba byla zahájena 16. března 1891 a otevřena byla v rekordně krátké době již 20. srpna téhož roku. Ocelová konstrukce rozhledny je vysoká 63,5 m. Jsou zde 2 vyhlídkové plošiny, ta vyšší ve výšce 55 m. Vedou k ní 2 schodiště (samostatné pro výstup i pro sestup) o 299 schodech. Přízemí a suterén věže tvoří zděná budova v neorenesančním stylu. Suterénní prostor je uchován otevřený, je v něm možné vidět pilíře, na nichž rozhledna stojí. Prostor je přetvořen v galerii, kde je v současnosti instalovaná výstava o historii Petřínského vrchu.

 

rozhledna IV.jpg

historie Petřína.jpg

Z vyhlídkové plošiny je hezký výhled na celou aglomeraci Prahy, ale i na České Středohoří, Brdy, Krušné Hory, Jizerské Hory a Krkonoše.

Od roku 2013 zajišťuje provoz rozhledny Muzeum hlavního města Prahy.

V blízkosti rozhledny se nachází Zrcadlové bludiště, Boží hrob, kostel svatého Vavřince, Kalvárie a Hladová zeď, s jejíž výstavbou začal Karel IV. Cestu na vrchol Petřína usnadní lanová dráha, která vede z Újezdu na Malé Straně.

 

  

IMG_20190810_124943.jpg IMG_20190810_132041.jpg IMG_20190810_132315.jpg


Hlavní menu

Facebook icon

Sledujte nás na
Facebooku