Rozhledna Vysoká

IMG_20201130_134946.jpgNová, celoocelová rozhledna s betonovým podstavcem se nachází nad sjezdovkou na kopci Vysoká. Byla postavena v roce 2014 s pomocí dotace z Evropského fondu pro místní rozvoj. Rozhledna má tvar přesýpacích hodin, je vysoká 28,7 m a na plošinu ve výšce 25,2 m vede 144 schodů.

IMG_20201130_141411.jpg

Z vyhlídkového ochozu je pěkný výhled na samotné město Tachov, Český les, Šumavu. Slavkovský les a Sedmihoří. IMG_20201130_135822.jpg

Nedaleko od rozhledny se nachází památník významné husitské bitvy u Tachova. Ten byl postaven v roce 1971 a upomíná na slavnou bitvu z roku 1427, kdy husité porazili křižácká vojska.  

 

Ve vzdálenosti 1,5 km od rozhledny je národní kulturní památka Jízdárna Světce. Jedná se o největší českou jízdárnu a po Španělské jízdárně ve Vídni o druhou největší ve střední Evropě. V roce 1861 ji nechal postavit polní maršál Alfred I. Windischgrätz a spojuje prvky průmyslové architektury s představou aristokratické stavby. 

Jízdárna Světce.jpg

Dispoziční řešení bylo plně podřízené účelu – jízdárna obsahovala v suterénu kovárnu, sklady, uhelnu, byt kováře, prostory pro odvoz hnoje (shoz přímo  na vozy), v patrech se nacházely lóže, ochozy a obytné pokoje s toaletami. V Jízdárně bylo možno ustájit 24 koní. Jízdárna tak umožňovala jedinečné zázemí jak pro koně tak i pro návštěvníky a jezdce. Nejkrásnější místností je knížecí lóže, odkud byl v minulosti, stejně tak jako i dnes, jeden z nejhezčích výhledů do jízdárenské haly. Protože jízdárna postupně prochází rekonstrukcí, není pro jednotlivce zpřístupněna. Turistickým skupinám je umožňěna částečná prohlídka jízdárny, která  je určena především předem objednaným větším turistickým skupinám (min. počet 10 osob). Prohlídka musí být vždy objednaná předem a potvrzená telefonicky či emailem. Pokud budete mít zájem se po skončení závodu do jízdárny podívat, napište mi na e-mail info@pro-sport.cz a já se pokusím prohlídku domluvit.

 

Odkazy: 

http://www.tachovsko.com/rozhledna-vysoka-tachov.html

http://rozhledny.webzdarma.cz/tachov.htm

http://www.jizdarna-svetce.cz/Hlavní menu

Facebook icon

Sledujte nás na
Facebooku